top of page

Na szlaku: Rajd konny po Drogach św. Jakuba

Kiedyś jeszcze jako dziecko wybrałam się z rodzicami na wielką wyprawę przez Europę do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Dzisiaj dane mi jest odkrywać i pokazywać Wam mało znane odcinki Dróg św. Jakuba, które biegną w naszej okolicy.

 

Wtedy w dzieciństwie jechaliśmy szlakiem św. Jakuba podążając za charakterystycznymi znakami z muszlą. Na końcu gdy weszliśmy po schodach do katedry zobaczyliśmy to tak, jak od wieków widzieli to pielgrzymi idący tymi szlakami pieszo.


Wyobraź sobie teraz moją radość i zaciekawienie, gdy podczas jednego z sierpniowych rajdów jedziemy konno przez las i nagle… widzę na drzewie charakterystyczną muszlę… O! Tu jest! Tędy biegnie szlak św. Jakuba!


Oznakowanie szlaku św. Jakuba na drzewie
Charakterystyczna złota muszla - oznakowanie szlaku św. Jakuba na drzewie

Rajd konny Prymasowską Drogą św. Jakuba


Moja ciekawość nowych tras wzięła górę - rzuciłam się do wyszukania jaki to odcinek. Dzisiaj zapraszam Cię na rajdy konne, podczas których poznasz część Prymasowskiej Drogi Św. Jakuba Zuzela - Sadowne. Prymasowska Droga św. Jakuba rozpoczyna się w Zuzeli - miejscu urodzenia Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Podczas naszych rajdów stacjonarnych konno przemierzysz ostatnie 10 km tego odcinka od Orzełka do Sadownego.


Naszą trasę wyznaczą charakterystyczne znaki żółtej muszli, które poprowadzą nas przez malownicze tereny. Przez pola i urokliwe lasy, gdzie cisza i spokój zapanują wokół nas. Czasem może zaskoczy nas jakaś zwierzyna, nadając jeszcze większego uroku naszemu spotkaniu z naturą.


Na spotkanie z lokalną historią delikatnie odbijemy od szlaku, aby zobaczyć miejsce upamiętniające bł. Ks. Grzymałę. Tutaj się urodził i wychował, a dzisiaj podziwiamy majestatyczny dąb, który tu pozostał.


Więcej o tej historii przeczytasz w moim wpisie "Na szlaku: Jak daleko jest z Kołodziąża do bohaterstwa?"


Kamień pamiątkowy w miejscu urodzin bł. ks. Grzymały w Kołodziążu
Kamień pamiątkowy w miejscu urodzin bł. ks. Grzymały w Kołodziążu

Prymasowska Droga to część Podlaskiej Drogi Św. Jakuba, liczącej 470 km i prowadzącej od Wigier przez Sztabin i Zuzelę do Warszawy. W Sadownem rozpoczyna się dalsza część Via Libertatis - Niepodległościowa Droga św. Jakuba, ale o tym kiedy indziej.


Dalej dotrzemy konno do Sadownego - krótki rys historyczny


Osada Sadowne wymieniana jest w dokumentach już w 1404 roku jako część dóbr raźnieńskich, które stanowiły uposażenie Kapituły Kolegiaty Warszawskiej św. Jana Chrzciciela. W 1524 ustanowiono tu parafię, a rok później wybudowano pierwszy drewniany kościółek.


W drugiej połowie XVI w. parafię dodatkowo uposażono, zaś 100 lat później osadzono w tutejszych dobrach wiele rodzin osadników z Kurpiów. W 1747 roku ks. Antoni Ostrowski, późniejszy arcybiskup gnieźnieński postawił nową plebanię, a rok później wybudował drugi z kolei drewniany kościół w Sadownem, bardziej okazały od pierwszego, posiadających nawet dwie wieże i kamienną podmurówkę.


Po III rozbiorze tereny te weszły w skład tzw. Galicji Zachodniej należącej do Austrii, zaś po kongresie Wiedeńskim w 1815 roku weszły w skład Królestwa Polskiego pod berłem carów rosyjskich. W ramach represji popowstaniowych w 1866 roku większość beneficjum kościelnego została zabrana przez władze carskie. Obecną neogotycką świątynię zbudowano w latach 1906-1909.


 

Wybierz nasz rajd konny po ważnych miejscach historycznych, aby odkryć tajemnice przeszłości, jednocześnie ciesząc się pięknymi krajobrazami.


Pojedziemy szlakiem św. Jakuba podczas Ferii Zimowych w siodle dla dorosłych. Zarezerwuj swoje miejsce już dziś!


Plakat ferie w siodle 202482 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page