W sierpniu Robert brał udział w Inscenizacji Bitwy pod Długosiodłem 1920 roku w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Bajka" w barwach 6 Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego.
Bitwa pod Długosiodłem nie znajduje swojego miejsca w podręcznikach historii, jednak stoczona 9 sierpnia 1920 roku, była jednym z kluczowych epizodów wojny polsko-bolszewickiej.
Długosiodło, niewielka miejscowość na północny wschód od Warszawy, stała się areną zaciętej walki między wojskami polskimi a siłami sowieckimi. Operacja dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego miała na celu rozbicie sowieckiej dywizji zajmującej miejscowość Długosiodło, co w efekcie przyczyniło się do spowolnienia ofensywy bolszewickiej w kierunku stolicy.
Tło Bitwy
W sierpniu 1920 roku, sytuacja na froncie była niezwykle napięta. Armia Czerwona zbliżała się do Warszawy, a losy młodego państwa polskiego wisiały na włosku. Dowództwo polskie, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, podjęło decyzję o przeprowadzeniu serii kontrataków, mających na celu zatrzymanie bolszewickiego natarcia. Jednym z takich działań była właśnie bitwa pod Długosiodłem.
Generał Lucjan Żeligowski wspominał po latach:
Sztab stanął w Wyszkowie 7 sierpnia, przybył do sztabu dywizji ówczesny dowódca armii gen. Jędrzejewski, informując mnie najściślej poufnie o planach Naczelnego Dowództwa dotyczących przyszłej bitwy (pod Ossowem). Generał dodał, że konieczne jest utrzymanie dywizji w Wyszkowie do 10 sierpnia, tj. do czasu, kiedy będą gotowe fortyfikacje na linii obronnej Warszawy, wątpił jednak, czy to się uda i pytał o moje zdanie. Zapewniłem generała, że do 10 utrzymamy się na tej linii i tego samego dnia zarządziłem wypad na Długosiodło, wzdłuż toru kolejowego.
Grupa generała Żeligowskiego przed natarciem na Długosiodło została wzmocniona 4. Brygadą Legionów, liczącą 1950 żołnierzy, mającą na stanie 70 karabinów maszynowych. Na odcinku 4. Brygady Legionów działała sekcja czterech czołgów, a jej lewe skrzydło osłaniał pociąg pancerny „Mściciel”. Z legionistami na prawym skrzydle miała współdziałać 10. Dywizja Piechoty generała Żeligowskiego.
Przebieg Starcia
Polskie oddziały, w tym legioniści z IV Brygady Piechoty, podjęły próbę zaskoczenia i rozbicia sowieckich sił w rejonie Długosiodła. Mimo początkowych sukcesów i skutecznej obrony, operacja nie przyniosła ostatecznego zwycięstwa. Bolszewicy, wspierani przez posiłki, zdołali stawić twardy opór, a Polacy zmuszeni byli wycofać się na nowe pozycje.
Chociaż bitwa nie zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem, miała istotne znaczenie dla całej kampanii. Spowolnienie marszu sowieckich oddziałów pozwoliło polskim siłom na lepsze przygotowanie obrony stolicy i przeprowadzenie kontruderzenia, które ostatecznie doprowadziło do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej.
Polscy żołnierze wsparci czołgami w zaciętej walce na bagnety i granaty ręcznie zajęli wieś Przetycz. Bolszewicy z kolei odnosili sukcesy w rejonie Białegobłota i Kalinowa.
Dalsze posuwanie się na Długosiodło odbywało się bardzo wolno z powodu silnego ognia artylerii i karabinów maszynowych nieprzyjaciela. Bolszewicy zgrupowani w lesie pod Długosiodłem ruszyli do przeciwnatarcia, a pomagały im w tym ciągle przybywające posiłki.
Wypad na Długosiodło udał się połowicznie gdyż nie udało się zaskoczyć i rozbić sił nieprzyjaciela. Podczas walki było 60 zabitych i 150 rannych polskich żołnierzy. Jednocześnie polski wywiad lotniczy informował, że cały rejon od Białegobłota przez Kalinowo i Przetycz zawalony był trupami bolszewików.
Kontruderzenie utwierdziło sowieckie dowództwo w przekonaniu, że ma przed sobą poważne siły polskie. Nie podejmowało więc natarcia na Wyszków, oczekując nadejścia posiłków. Gen. Żeligowski utrzymał do 10 sierpnia Wyszków i miał czas, aby oderwać się od nieprzyjaciela i wycofać się w kierunku stolicy. Wydał rozkaz odwrotu 11 sierpnia o świcie.
Znaczenie dla Wojny Polsko-Bolszewickiej
Bitwa pod Długosiodłem, choć mniejsza w skali, odegrała kluczową rolę w szerszym kontekście działań wojennych. Była częścią skomplikowanej układanki, która pozwoliła Polsce na obronę niepodległości i odparcie bolszewickiej ofensywy.
Inscenizacja Bitwy
W zeszłą niedzielę 11 sierpnia 2024 odbyła się widowiskowa inscenizacja Bitwy pod Długosiodłem, w której udział wziął Robert na swoim koniu o imieniu Gejsza. Wcielając się w rolę polskiego kawalerzysty, walczył dzielnie pod ostrzałem karabinów maszynowych i artylerii, odtwarzając dramatyczne momenty z tamtego starcia. Inscenizacja była hołdem dla bohaterów, którzy sto lat temu walczyli o przyszłość Polski.
Dziś, pamięć o tej bitwie przypomina o determinacji i poświęceniu polskich żołnierzy, którzy w 1920 roku walczyli nie tylko o przetrwanie swojego kraju, ale również o przyszłość całej Europy.
Więcej szczegółowych informacji na temat bitwy można znaleźć na stronie gminy Długosiodło.
Chcesz wiedzieć co zabrać na rajd konny latem? |
Zapomnij o zapominaniu i pobierz naszą wygodną checklistę. Pobierając materiały, wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera i informacji handlowych od stajni rajdowej Podlachia Horse Trails. Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. |
Comments